INFORMAČNÝ LIST PREDMETU
Vysoká škola: Technická univerzita v Košiciach
Fakulta: Fakulta elektrotechniky a informatiky
Pracovisko: Katedra kybernetiky a umelej inteligencie
Kód predmetu: 2619601 Názov predmetu: Riadenie a vizualizačné systémy
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška, Seminár, Projektová práca
Odporúčaný rozsah výučby (v hodinách):
Denná forma štúdia (hodiny za týždeň): 2,1,1
Externá forma štúdia (hodiny za semester): LS 26,13,13
Metóda štúdia: Prezenčná
Počet kreditov: 5
Odporúčaný semester štúdia: LS
Odporúčaný semester Študijný program Stupeň štúdia Metóda štúdia
1.rok LS Hospodárska informatika (HI_Ing_D_sk) 2. Prezenčná
2.rok LS Inteligentné systémy (IS_Bc_D_sk) 1. Prezenčná
Stupeň štúdia:
Podmieňujúce predmety:
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Spôsob hodnotenia a skončenia štúdia predmetu: Zápočet a skúška
Priebežné hodnotenie (PH): Študent prospeje v PH a získa zápočet, keď splní podmienku získať min. 21% z 40%.
písomný test, riešenie samostatných úloh na počítači, esej, projekt
Záverečné hodnotenie (ZH): Študent prospeje v ZH a úspešne vykoná skúšku, keď splní podmienku získať min. 31% z 60%.
kombinovaná skúška, realizácia a obhajoba praktickej úlohy, písomný test
Celkové hodnotenie: CH je suma hodnotení získaných študentom za hodnotené obdobie. Celkový výsledok sa stanoví v súlade s vnútornými predpismi TUKE. (študijný poriadok, vnútorný predpis zásady doktorandského štúdia)
Výsledky vzdelávania:
Poskytnutie teoretických poznatkov  v analýze priemyselných procesov a modelovania a návrhu stredných vrstiev ich hierarchických informačno-riadiacich priemyselných systémov systémov s dôrazom na vizualizačné systémy - systémy SCADA/HMI (Supervisory Control and Data Acquisition/Human Machine Interface), MES (Manufacturing Execution Systems), CPS (Collaboration Production Systems) a MPI (Manufacturing and Production  Intelligence). Študenti získajú aj praktické projektové zručnosti v celom životnom cykle systémov SCADA/HMI a to na základe práce s reálnymi, simulovanými a virtuálnymi laboratórnymi procesmi a riadenými systémami a profesionálnym nástrojmi (napr. Wonderware, Rockwell Automation, Microsoft, e-won, WMWare) a komunikačnými protokolmi (OPC, XML, DDE). Budú schopní tvorivo používať najnovšie softvérové, hardvérové a komunikačné systémy, platformy a služby na všeobecné a prípadové riešenia reálnych úloh riadenia (ovládanie, dohľad, analýza údajov, inteligentná podpora,  komunikácia s okolím, reporty a analýzy). Na prípadových štúdiách vo forme esejí, prednášok z praxe či exkurzie získajú úvodné analytické, teoretické a praktické poznatky o najnovších vývojových a emergentných trendoch (modely, riadenie, informačné technológie, inteligencia) v riadiacich systémoch.
Stručná osnova predmetu:
- Analýza riadených priemyselných procesov, ich informačno-riadiace systémy - architektúry, funkcie a modely, stredné úrovne riadenia v hierarchických systémoch riadenia - systémy SCADA/HMI (Supervisory Control and Data Acquisition/Human Machine Interface), MES (Manufacturing Execution Systems), CPS (Collaboration Production Systems) a MPI (Manufacturing and Production  Intelligence).
- Základné funkcie  vizualizačných (SCADA/HMI) systémov - zber údajov, databázy údajov z reálnych technologických procesov, animácia, technologické pohľady, supervízne ovládanie, skriptovanie  riadiace funkcie ovládacie panely, alarmy, udalosti, reálne a historické trendy, správy, rôzne užívateľské roly, bezpečnosť.
- Životný cyklus projektu, počítačom podporovaná analýza a návrh systémov - modelom a informáciami hnané systémy, projektové pohľady, napr. logický, fyzický, organizačný, procesný, funkčný.
- Princípy návrhu HMI  - ergonomické a psychologické hľadiská, rozdelenie obrazovky, farby, príkazy, značky - medzinárodné odporúčania a normy.
- Systémy SCADA/HMI - tagové, objektové, komponentové, distribuované, cloudové, s lokálnym, vzdialeným (internetovým) alebo mobilným užívateľským prístupom.
- Vertikálne a horizontálne komunikácie v hierarchických riadiacich systémoch, väzby na databázové a manažérske systémy a riadené procesy, middleware, komunikačné protokoly, napr.  OPC, DDE, SQL, ODBC, XML.
- Viacvrstvové softvérové architektúry SCADA/HMI - služby, platformy, aplikačné, databázové a komunikačné servery a ich klienti.
- Ďalšie funkcie SCADA/HMI - štatistické riadenie procesov, analýza a objavovanie znalostí z aktuálnych a historických údajov, inteligentná podpora rozhodovania, reportovanie a on-line analýzy.
- Priemyselné aplikačné servery a portály,  priemyselné služby, komunikačné servery a middleware, webové a mobilné klientské riešenia, napr. COM, .net, ActiveX, XML.
- Systémy priemyselnej inteligencie a operačnej excelencie - úvodné analytické prípadové štúdie.
- Virtualizačné a cloudové technológie v SCADA/HMI - MS Azure, WMWare, Industry 4.0 - úvodné analytické prípadové štúdie.
- Exkurzia, predmetové projekty, prednášky z praxe, eseje o najnovších emergentných, inteligentných a informačných trendoch v riadiacich systémoch hlavne  vzhľadom na SCADA/HMI, MES, CPS a MPI.
Odporúčaná literatúra:
Zolotová, I. - Karch, P. - Laciňák, L.: Riadenie a vizualizačné systémy, Technická univerzita v Košiciach, s. 222, ISBN: 978-80-553-0958-3
Mudrončík, D. - Zolotová, I.: Priemyselné programovateľné regulátory - konfigurácia, vizualizácia, kvalita softvéru. STU v Bratislave, Elfa s. r. o. v Košiciach, 2000, s. 169, ISBN 80-88964-45-8
Internetové a firemné zdroje - tutoriály, projekty, články, moodle.tuke.sk, napr. príručky Wondware, Rockwell Automation, VMWare, Mathworks, Microsoft.
Odporúčané voliteľné súčasti programu:
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu: slovenský, anglický
Poznámky:
Hodnotenie predmetov:
Celkový počet hodnotených študentov: 367
  A B C D E FX  
  22% 20% 20% 18% 8% 14%  
Zabezpečuje:
prof. Ing. Iveta Zolotová, CSc.
Dátum poslednej zmeny: 31.08.2017
Schválil: osoba/osoby zodpovedné za študijný program