INFORMAČNÝ LIST PREDMETU
Vysoká škola: Technická univerzita v Košiciach
Fakulta: Ekonomická fakulta
Pracovisko: Katedra financií
Kód predmetu: 2400361 Názov predmetu: Financie a mena
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška, Cvičenie numerické
Odporúčaný rozsah výučby (v hodinách):
Denná forma štúdia (hodiny za týždeň): 2,2
Externá forma štúdia (hodiny za semester): ZS 26,26
Metóda štúdia:
Počet kreditov: 5
Odporúčaný semester štúdia: ZS
Odporúčaný semester Študijný program Stupeň štúdia Metóda štúdia
2.rok ZS Financie, bankovníctvo a investovanie (FBI_Bc_D_sk)
Ekonomika a manažment verejnej správy (EaMVS_Bc_D_sk)
1.
1.
Prezenčná
Prezenčná
3.rok ZS Financie, bankovníctvo a investovanie (FBI_Bc_E_sk) 1. Prezenčná
Stupeň štúdia:
Podmieňujúce predmety:
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Spôsob hodnotenia a skončenia štúdia predmetu: Zápočet a skúška
Priebežné hodnotenie (PH): Študent prospeje v PH a získa zápočet, keď splní podmienku získať min. 13% z 25%.
Priebežné písomné hodnotenie: v priebehu semestra môže študent získať max. 25 bodov, z toho max.13 bodov za písomnú zápočtovú kontrolu štúdia (riešenie teoretických úloh a praktických príkladov); a max 12 bodov za obhajobu semestrálneho projektu zameraného na aktuálne témy z oblastí financií a meny

Záverečné hodnotenie (ZH): Študent prospeje v ZH a úspešne vykoná skúšku, keď splní podmienku získať min. 38% z 75%.
Záverečné hodnotenie je realizované formou uzavretej písomnej skúšky, ktorá pozostáva z otázok z teoretickej a praktickej časti. Za skúšku je možné získať max 75 bodov.
Celkové hodnotenie predmetu následne pozostáva z priebežného a záverečného hodnotenia.

Celkové hodnotenie: CH je suma hodnotení získaných študentom za hodnotené obdobie. Celkový výsledok sa stanoví v súlade s vnútornými predpismi TUKE. (študijný poriadok, vnútorný predpis zásady doktorandského štúdia)
Výsledky vzdelávania:
Cieľom predmetu je naučiť študentov základom finančnej vedy a vzťahov medzi finančnou a reálnou ekonomikou. Viesť ich k chápaniu vzájomných súvislostí medzi ekonomickými javmi, subjektami a procesmi.
Po absolvovaní predmetu študent:
(i) získa teoretické poznatky z oblasti finančnej vedy, finančného systému a finančných inštitúcií, a pochopí ich vzájomnú prepojenosť. Z menovej oblasti študent nadobudne odborné vedomosti o vývoji a emisii peňazí a peňažného obehu, teóriách ponuky a dopytu po peniazoch, inflácii, charakteristike menových systémoch vo svete, a o peňažnom trhu,
(ii) prehĺbi svoje zručnosti pri aplikácii teoretických poznatkov pri prezentácii a ekonomickom interpretovaní výsledkov seminárnej práce a v odbornej diskusii.
(iii) Absolvovaním predmetu si študent prehĺbi rozhodovacie schopnosti, založené na argumentoch vyplývajúcich z výsledkov analýzy ekonomických faktov s využívaním a pochopením odbornej finančnej terminológie. Vďaka komunikácii a diskusii v priebehu semestra si zlepší schopnosť komunikovať a sprostredkovať získané informácie širšiemu publiku.
V predmete sú využívané klasické logické postupy učenia (analýza, syntéza, indukcia, dedukcia), aj moderné výučbové prístupy: motivačné metódy, uvedenie aktuálnych príkladov z praxe, konštruktívna kritika, brainstorming. Z expozično-fixačných metód sú využívané projektové vyučovanie, práca s informačným zdrojmi, domáce zadania. Na predmete aplikujeme aj diagnostické a klasifikačné metódy formou ústneho overovania zadaní a písomného skúšania.
Stručná osnova predmetu:
1. P: Úvod do štúdia finančných predmetov. Obsah a štruktúra financií. Ekonomické kategórie financií a meny. Objektívna stránka financií (peňažná zásoba, peňažné operácie, peňažný obrat).
C: Úvod do predmetu Financie a mena. Organizácia výučby (podmienky pre udelenie zápočtu, absencie a náhrady cvičení). Študijná literatúra. Moodle. Konzultácie.
2. P: Spôsoby zmeny peňažnej zásoby. Subjektívna stránka financií. Organizácia a riadenie primárnej finančnej činnosti. Sekundárna finančná činnosť. Hraničné súčasti financií. Finančná veda.
C: Peňažná zásoba, peňažné operácie a peňažný obrat. Charakteristika platobných peňažných operácií. Aplikácie: príklady peňažných operácií.
3. P: Finančný systém a finančný trh I. Vymedzenie základných pojmov. Štruktúra a inštitucionálne usporiadanie finančných trhov. Dopyt a ponuka na finančných trhoch. Klasifikácia finančných trhov.
C: Finančný systém a finančný trh I. Vymedzenie základných pojmov. Štruktúra a inštitucionálne usporiadanie finančných trhov. Dopyt a ponuka na finančných trhoch. Klasifikácia finančných trhov.
4. P: Finančný systém a finančný trh II. Kapitálový trh a jeho nástroje. Medzinárodný finančný trh a jeho nástroje.
C: Finančný systém a finančný trh. Modely alokácie finančných zdrojov na finančných trhoch. Peňažný trh a jeho nástroje (zmenky, ŠPP, depozitné certifikáty, komerčné papiere). Aplikácie: nástroje peňažného trhu.
5. P: Peniaze a mena I. Teoretický a empirický prístup k peniazom. Spôsoby kvantifikácie peňazí. Vývoj a emisia peňazí.
C: Peniaze a úrok. Peniaze ako uchovávateľ hodnôt. Časová hodnota peňazí (jednoduché, zložené úrokovanie, čistá súčasná hodnota). Úroková miera.
6. P: Peniaze a mena II. Mena, jej podstata a znaky.
C: Ponuka peňazí. Mikroekonomické základy ponuky peňazí. Multiplikácia vkladov, peňažný multiplikátor. Faktory ovplyvňujúce ponuku peňazí.
7. P: Peniaze a mena III. Menové agregáty a menová báza.
C: Menové sústavy.
8. P: Systémy devízových kurzov. Klasifikácia systémov devízových kurzov. Systém fixných kurzov. Flexibilné systémy devízových kurzov. Výhody a nevýhody systémov devízových kurzov.
C: Systémy menových kurzov v krajinách strednej Európy. Teoretické vymedzenie systémov devízových kurzov. Etapy vo vývoji systémov devízových kurzov. Multiplikátor.
9. P: Devízový kurz. Terminológia, definície. Spôsoby vymedzenia ústredného kurzu. Faktory ovplyvňujúce zmeny devízového kurzu (intervencie centrálnej banky na devízovom trhu).
C: Spôsoby vymedzenia ústredného kurzu. Metóda menového koša. Faktory ovplyvňujúce zmeny devízového kurzu. Medzinárodný pohyb tovarov a služieb, a kapitálu. Devízový kurz.
10. P: Teórie ponuky a dopytu po peniazoch. Neoklasické teórie dopytu po peniazoch. Keynesovské teórie dopytu po peniazoch.
C: Aktuálne otázky menového vývoja. prezentácie seminárnych prác. Diskusia k prezentovaným témam.
11. P: Menové únie. História menových únií. Menové únie v súčasnosti. Európska menová únia.
C: Aktuálne otázky menového vývoja. prezentácie seminárnych prác. Diskusia k prezentovaným témam.
12. P: Úroková miera. Vývoj názorov na úrokovú mieru.
C: Teórie úrokovej miery (neoklasická teória, teória pôžičkových fondov a teória preferencie likvidity): porovnanie.
13. P: Aktuálne otázky menového vývoja. Ekonomická situácia na Slovensku a jej porovnanie s vývojom v EÚ
C: Konzultácie. Udeľovanie zápočtov. Dotazník spokojnosti s výučbou. Náhrada chýbajúcich cvičení. Oprava zápočtového testu.
Odporúčaná literatúra:
- Kiseľáková, D., Bednárová, Ľ. (2020): Financie a mena pre manažérov, 2. vyd., BookMan, Prešov, 214 s., ISBN 978-80-8165-400-8.
- Sivák, R., Belanová, K., Jančovičová Bognárová, K. (2018): Financie podnikateľskej sféry, Sprint, 344 s., ISBN 978-80-897-1042-3.  
- Sivák, R. a kol. (2018): Financie, 2. vyd.,  Wolters Kluwer, 440 s., ISBN: 978-80-759-8533-0.
- Revenda, Z., Mandel, M., Kodera, J., Musílek, P., Dvořák, P., Brada, J. (2012): Peňěžní ekonomie a bankovnictví, 5. vydanie, Management, Praha, 80 s., ISBN 978-80-7261-279-6.
- Mishkin, F. S., Matthews, K., Giuliodori, M. (2013): The Economics of Money, Banking a Financial Markets, Pearson, 625 s., ISBN 978-0-273-73180-1.
- Černohorský, J., Teplý, P. (2011): Základy financí, Grada Publishing, 304 s., ISBN 978-80-247-3669-3.
- Beňová, E. a kol. (2007): Financie a mena, 2. vydanie,  Iura Edition, Bratislava, 391 s., ISBN 978-80-8078-142-2.
- Brealey, R., Myers, S., Allen, F. (2021): Principles of Corporate Finance, 13th ed., McGraw Hill, New York, 994 s., ISBN: 978-9-353-16364-8.
- Peterson Drake, P., Fabozzi, F. J. (2010): The Basics of Finance, John Wiley a Sons,  665 s., ISBN 978-0-470-60971-2.
- Madura, J. (2021): Financial Markets and Institutions, 13th ed., Cengage, Australia, Brazil, Mexico, Singapore, United Kingdom, United States, ISBN: 978-0-357-13079-7.
- Melicher, R. W., Norton, E. A. (2014). Introduction to Finance. Markets, Investments, and Financial Management, 15th ed., Wiley, 608 s.,  ISBN 978-1-118-80073-7.
- odborné časopisy: Trend, Hospodárske noviny, Forbes
Odporúčané voliteľné súčasti programu:
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu:
Poznámky:
Hodnotenie predmetov:
Celkový počet hodnotených študentov: 3427
  A B C D E FX  
  5% 12% 20% 28% 26% 11%  
Zabezpečuje:
doc. Ing. MVDr. Ján Buleca, PhD.
Dátum poslednej zmeny: 31.08.2023
Schválil: osoba/osoby zodpovedné za študijný program