INFORMAČNÝ LIST PREDMETU
Vysoká škola: Technická univerzita v Košiciach
Fakulta: Ekonomická fakulta
Pracovisko: Katedra financií
Kód predmetu: 35000032 Názov predmetu: Finančné inžinierstvo
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Cvičenie numerické, Prednáška
Odporúčaný rozsah výučby (v hodinách):
Denná forma štúdia (hodiny za týždeň): 2
Externá forma štúdia (hodiny za semester): ZS 26/,6,20
Metóda štúdia:
Počet kreditov: 3
Odporúčaný semester štúdia: ZS
Odporúčaný semester Študijný program Stupeň štúdia Metóda štúdia
2.rok ZS Financie, bankovníctvo a investovanie (FBI_Ing_D_sk) 2. Prezenčná
Stupeň štúdia: 2.
Podmieňujúce predmety:
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Spôsob hodnotenia a skončenia štúdia predmetu: Klasifikovaný zápočet
Priebežné hodnotenie (PH):
Záverečné hodnotenie (ZH): Študent prospeje v ZH a úspešne vykoná skúšku, keď splní podmienku získať min. 51% z 100%.
Výučba prebieha prezenčne a dištančne – prostredníctvom aktivít v Moodli v rozsahu 2 hodiny cvičení týždenne. Pre úspešné absolvovanie predmetu je potrebné vypracovať 2 semestrálne projekty za 50b. a vyriešiť úlohy za 50b. zadané počas semestra. Úlohy sú riešené v tíme a prezentované ostatným študentom na cvičeniach. Práca v rámci jednotlivých úloh je hodnotená priebežne a vzájomne medzi jednotlivými tímami. Individuálne projekty sú odovzdávané hromadne v Moodli a sú hodnotené pedagógom. Pri hodnotení je využívaná kombinácia slovného a neslovného hodnotenia bodmi.
Celkové hodnotenie: CH je suma hodnotení získaných študentom za hodnotené obdobie. Celkový výsledok sa stanoví v súlade s vnútornými predpismi TUKE. (študijný poriadok, vnútorný predpis zásady doktorandského štúdia)
Výsledky vzdelávania:
Cieľom predmetu je naučiť študentov orientovať sa v zložitej problematike finančného inžinierstva v kontexte tvorby investičných nástrojov pomocou opcií. Predmet sa zameriava na vytvorenie prehľadu o možnostiach praktického využitia klasických a exotických opcií pri tvorbe tradingových a hedgingových stratégií. Poskytuje postupy pri návrhu a komparácií rozličných portfólií vytvorených prostredníctvom opcií. Študenti si osvojujú poznatky o tvorbe inovatívnych investičných produktoch – štruktúrovaných produktoch. Sú schopní aplikovať teoretické vedomosti z danej oblasti pri praktickom investovaní. Sú spôsobilí riešiť logické úlohy z danej problematiky v tíme a hodnotiť výsledky vytvorených investičných stratégií.
Po absolvovaní by mali študenti mať:
Vedomosti o klasických a exotických opciách a ich využití pri riešení problémov financovania a investovania; o štruktúrovaných produktoch a podstate ich tvorby; o princípoch finančného inžinierstva – modernej vednej disciplíny, ktorá sa zameriava na aplikáciu teoretických poznatkov v praxi.
Zručnosti v podobe schopnosti vytvoriť singulárne a kombinované tradingové a hedgingové stratégie pre rôzne budúce scenáre vývoja ceny podkladového aktíva, analyzovať ich funkcie zisku a prezentovať ich graficky, formulovať odporúčania pre potenciálnych traderov a hedgerov; v podobe schopnosti vykonať ekonomickú a komparatívnu analýzu štruktúrovaných produktov a vytvoriť existujúce a nové štruktúrované produkty.
Kompetentnosti, ktoré zahŕňajú spôsobilosť riešiť praktické úlohy na základe štúdia teoretických poznatkov a pomocou využitia reálnych údajov z finančného trhu; spôsobilosť hodnotiť výsledky prevedených analýz a prezentovať svoje zistenia slovne aj graficky.
V rámci aktívneho edukačného procesu uplatňujeme viaceré výučbové metódy. Expozičnú metódu s aplikovaním analytických a porovnávacích metód využívame pri výklade nových poznatkov. Praktickú metódu používame pri aplikácií teoretických vedomostí na konkrétne príklady s dôrazom na osvojenie si postupu. Cvičenia sú realizované prostredníctvom projektového vyučovania, ktoré je zamerané na skupinovú tímovú prácu študentov pri riešení praktických úloh. Prezentovanie tímových úloh prispieva k rozvoju komunikačných zručností a vzájomné hodnotenie práce spolužiakov k nadobudnutiu sociálnych kompetencií.
Stručná osnova predmetu:
1. C: Úvod do predmetu. Finančné inžinierstvo – podstata a význam. Opcie a finančné inžinierstvo. Klasické opcie – základná charakteristika, funkcie zisku. Teoretická analýza, praktická aplikácia a riešenie praktickej úlohy.
2. C: Využitie klasických opcií na tvorbu tradingových stratégií. Teoretická analýza, praktická aplikácia a riešenie praktickej úlohy.
3. C: Využitie klasických opcií na tvorbu hedgingových stratégií. Teoretická analýza, praktická aplikácia a riešenie praktickej úlohy.
4. C: Exotické opcie – základná charakteristika, klasifikácia, funkcie zisku. Klasické versus exotické opcie. Teoretická analýza, praktická aplikácia a riešenie praktickej úlohy.
5. C: Využitie vybraných exotických opcií na tvorbu tradingových stratégií. Teoretická analýza, praktická aplikácia a riešenie praktickej úlohy.
6. C: Využitie vybraných exotických opcií na tvorbu hedgingových stratégií. Teoretická analýza, praktická aplikácia a riešenie praktickej úlohy.
7. C: Tvorba portfólií pomocou opcií. Riešenie praktickej úlohy.
8. C: Odovzdávanie a hodnotenie 1. projektu.
9. C: Investičné certifikáty. Základná charakteristika. Lineárne, garantované a airbag certifikáty. Teoretická analýza, praktická aplikácia a riešenie praktickej úlohy.
10. C: Sprint, diskont a bonus certifikáty. Teoretická analýza, praktická aplikácia a riešenie praktickej úlohy.
11. C: Podstata tvorby vybraných investičných certifikátov. Teoretická analýza, praktická aplikácia a riešenie praktickej úlohy.
12. C: Tvorba portfólií pomocou investičných certifikátov. Riešenie praktickej úlohy.
13. C: Odovzdávanie a hodnotenie 2. projektu.
Odporúčaná literatúra:
Bobriková, M., Gordiaková, Z. a Timková, M. (2014). Design Principles of Capped Bonus and Capped Twin-Win Certificates. Economic Review, 65 (4), p. 352-382. ISSN 0424-7558.  
Bobriková, M. a Timková, M. (2015). Reverse bonus certificate design and valuation using pricing by duplication methods. Scientific Annals of the "Alexandru Ioan Cuza" University of Iasi. Economic Sciences, 62 (3), p. 277-289. ISSN 0379-7864.
Bobriková, M. a Timková, M. (2017). Financial engineering with options and its implementation for issuing of new financial innovations. Montenegrin Journal of Economics, 13 (3), p. 7-18. ISSN 1800-5845.
Bluemke, A. (2009). How to invest in structured products: a guide for investors and investment advisors. Chichester, West Sussex, UK: Wiley. ISBN 978-0-470-74679-0.
Cohen, G. (2005). The bible of options strategies: the definitive guide for practical trading strategies. Financial Times Prentice Hall. ISBN 978-0-131-71066-5.
Haug, E. (1998). The Complete Guide to Option Pricing Formulas. McGraw-Hill. ISBN 0-7863-1240-8.
Hull, J. C. (2008). Options, Futures, and Other Derivatives. 7th edition. New Jersey: Pearson Prentice Hall. ISBN 10 0136015867.
Jílek, J. (2010). Finanční a komoditní deriváty v praxi. 2. vyd. Praha: Grada Publishing. ISBN 97 88024736969.
Kolb, R. W. (2007). Futures, Options, a Swaps. 5rd ed. Wiley-Blackwell Publishers. ISBN 10 1405150491.
Nelken, I. (1996). The Handbook of Exotic Options: Instruments, Analysis and Applications. New York: Mc Graw-Hill. ISBN 1-55738-904-7.
Šoltés, V. (2002). Finančné deriváty. Košice: Ekonomická fakulta TU v Košiciach. ISBN 80-7099-770-2.
Šoltés, V.  a Bobriková, M. (2013). Hedging Against a Price Drop Using the Inverse Vertical Ratio Put Spread Strategy Formed by Barrier Options. Engineering Economics, 24 (1), p. 18-27. ISSN 1392-2785.
Taleb, N.N. (1997). Dynamic Hedging: Managing Vanilla and Exotic Options. Hardcover: Wiley a Sons. ISBN 978-0-471-15280-4.
Vlachynský, K. a Markovič, P. (2001). Finančné inžinierstvo. Bratislava: Wolters Kluwer (Iura Edition). ISBN 8089047084.
Zhang, P. G. (1998). Exotic options. 2nd edition. Singapore: World Scientific Publishing Co.Pte.Ltd. ISBN 10 9810235216.
Odporúčané voliteľné súčasti programu:
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu:
Poznámky:
Hodnotenie predmetov:
Celkový počet hodnotených študentov: 244
  A B C D E FX  
  33% 16% 20% 11% 15% 5%  
Zabezpečuje:
Ing. Martina Bobriková, PhD.
Dátum poslednej zmeny: 31.08.2023
Schválil: osoba/osoby zodpovedné za študijný program