INFORMAČNÝ LIST PREDMETU
Vysoká škola: Technická univerzita v Košiciach
Fakulta: Ekonomická fakulta
Pracovisko: Katedra financií
Kód predmetu: 2400751 Názov predmetu: Účtovníctvo
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška, Cvičenie numerické, Seminár
Odporúčaný rozsah výučby (v hodinách):
Denná forma štúdia (hodiny za týždeň): 2,2
Externá forma štúdia (hodiny za semester): ZS 26,26/,13,39
Metóda štúdia:
Počet kreditov: 4
Odporúčaný semester štúdia: ZS
Odporúčaný semester Študijný program Stupeň štúdia Metóda štúdia
2.rok ZS Ekonomika a manažment verejnej správy (EaMVS_Bc_D_sk) 1. Prezenčná
Stupeň štúdia:
Podmieňujúce predmety:
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Spôsob hodnotenia a skončenia štúdia predmetu: Zápočet a skúška
Priebežné hodnotenie (PH): Študent prospeje v PH a získa zápočet, keď splní podmienku získať min. 13% z 25%.
25% - písomný test - súvislý príklad (10 účtovných prípadov, ktoré je potrebné zaúčtovať na účtoch a vyčísliť výsledok hospodárenia a konečný účet súvahový)
Záverečné hodnotenie (ZH): Študent prospeje v ZH a úspešne vykoná skúšku, keď splní podmienku získať min. 38% z 75%.
75% - písomná skúška (vypracovanie odpovedí na teoretické zadanie a praktické predkontačné zápisy)
Celkové hodnotenie: CH je suma hodnotení získaných študentom za hodnotené obdobie. Celkový výsledok sa stanoví v súlade s vnútornými predpismi TUKE. (študijný poriadok, vnútorný predpis zásady doktorandského štúdia)
Výsledky vzdelávania:
Cieľom predmetu je definovať základné pojmy súvisiace s platnými zákonmi v oblasti účtovníctva, daní a opatrení Ministerstva financií SR, ktoré definujú postupy účtovania a všeobecný rámec účtovania pre účtovné jednotky pôsobiace v r. území Slovenskej republiky. Na prednáškach predmetu študenti získajú teoretické poznatky týkajúce sa majetkovej štruktúry, štruktúry zdrojov krytia majetku, základných princípov účtovania na súvahe a výkazoch ziskov a strát a výpočtu výsledku hospodárenia na konci. účtovného obdobia, nasledujúceho po vykonanej inventarizácii majetku. Získané vedomosti si študenti ďalej rozvinú v cvičeniach pri praktických vzorových účtovných predkontáciách a pri zostavovaní účtovnej závierky a účtovnej závierky.
Pre úspešné zvládnutie predmetu je potrebné absolvovať priebežné a záverečné hodnotenie. Priebežné hodnotenie pozostáva z komplexného príkladu, ktorý tvorí vzorová účtovná jednotka. Úlohou študenta je otvoriť nové účtovné obdobie, zaúčtovať 10 vzorových účtovných prípadov a vypočítať výsledok hospodárenia. Max. počet bodov na priebežné hodnotenie je 25, minimum na úspešné absolvovanie je 13 bodov. Záverečné hodnotenie prebieha písomnou formou, kde si študent môže overiť svoje teoretické vedomosti a praktické zručnosti získané v kurze. Maximálny počet bodov za záverečné hodnotenie je 75 a minimálny počet bodov je 38.
Po úspešnom absolvovaní predmetu študent získava – [i] vedomosti teoretického charakteru vo vymedzení základných pojmov z oblastí účtovníctva, daní, rozdelenia majetku, vlastných a cudzích zdrojov financovania, ako aj účtovnej závierky so zákonnými predpismi. archivácia. – [ii] študent v nadväznosti na teoretické poznatky ďalej rozvíja svoje zručnosti a schopnosti praktickej aplikácie pri účtovaní modelových predkontácií. Využíva pri tom zručnosti spojené s realizáciou a riešením bežných praktických účtovných prípadov v účtovných jednotkách. [iii] absolvent kurzu získa kompetencie zamerané na zodpovedné a nezávislé hodnotenie finančných informácií podniku z pohľadu účtovných súvzťažností. Ďalšou kompetenciou absolventa je samostatné zostavovanie účtovnej závierky v súlade s legislatívnymi opatreniami Ministerstva financií SR, pričom študent zostavuje účtovné závierky, ktoré sú kľúčové pre budúce rozhodovanie a prezentovanie vlastných stanovísk pre ďalšie ekonomické hodnotenie. spoločností.
Stručná osnova predmetu:
1.   P: Podstata a význam účtovníctva – definícia účtovníctva, informačný systém podniku, účtovná jednotka. Cieľ, predmet a funkcie účtovníctva. Kvalitatívne charakteristiky účtovných informácií.
C: Zhrnutie  a pevnenie si základných pojmov.
2.      P: Štruktúra účtovného informačného systému – finančné účtovníctvo, manažérske účtovníctvo. Účtovné sústavy – podvojné a jednoduché účtovníctvo. Právna úprava účtovníctva.
C: Práca so zákonom č. 431/2002 o účtovníctve.
3.      P:  Majetok podniku – definícia, triedenie majetku z rôznych hľadísk. Neobežný majetok, obežný majetok -  definície jednotlivých druhov majetku.
C: Na základe modelovaného zadania rozdelenie majetku podľa spôsobu obstarania a vyradenia.
4.      P: Zdroje majetku – členenie zdrojov. Vlastné zdroje, cudzie zdroje - definície jednotlivých druhov zdrojov. Bilančný princíp.
C: Na základe modelového zadania rozdelenie zdrojov krytia na základe vlastníctva a doby splatnosti.
5.      P: Súvaha – definícia, obsah súvahy, bilančná rovnica. Forma súvahy. Druhy súvah.
C: Vyplnenie vzoru súvahy na stránke finančnej správy.
6.      P: Hospodárske operácie – definícia, členenie. Nepôsobiace hospodárske operácie – definícia, základné typy HO s príkladmi.
C: Precvičenie si nepôsobiacich hospodárskych operácií prostredníctvom súvislého modelového príkladu.
7.      P: Pôsobiace hospodárske operácie – definícia, základné typy HO s príkladmi. Zisťovanie výsledku hospodárenia v súvahe a vo výkaze ziskov a strát.
C: Precvičenie si pôsobiacich hospodárskych operácií prostredníctvom súvislého modelového príkladu.
8.      P: Účet – jeho charakteristika v podvojnom účtovníctve, účtovný zápis. Otváranie, zásady účtovania a uzatváranie súvahových účtov. Zásady účtovania na výsledkových účtoch, uzatváranie účtov nákladov a výnosov. Druhy účtov.
C: Precvičenie si základných zásad účtovania na účtoch Aktív, Pasív, Nákladov a Výnosov prostredníctvom súvislého modelového príkladu, s dôraz na otvorenie a uzavretie účtovného obdobia.  
9.      P: Účtovná dokumentácia. Účtovné doklady – druhy dokladov, zásada dokladovosti, náležitosti, obeh a spracovanie dokladov. Uchovávanie účtovnej dokumentácie. Účtovné zápisy, účtovné knihy v podvojnom účtovníctve. Účtová osnova a účtový rozvrh.
C: Vyplnenie účtovných dokladov na stránke finančnej správy a ich zápis v účtovnej knihe.
10.     P: Daň z pridanej hodnoty, účtovania a evidencia. Účtovanie na účtoch 261- Peniaze na ceste, 551- Odpisy DNM a DHM a 331 - Zamestnanci.
C: Výpočet DPH na vstupe a výstupe a vyplnenie kontrolného výkazu DPH na stránke finančnej správy.
11.     P: Syntetická a analytická evidencia – charakteristika, tvorba analytických účtov, kontrolná súpiska. Oceňovanie – definícia, druhy cien. Oceňovanie jednotlivých druhov majetku a záväzkov.
C: Na základe modelového zadania vypočítať ocenenie majetku, zdrojov krytia, pohľadávok a záväzkov vo fiktívnej firme
12.     P: Kontrola formálnej správnosti účtovných zápisov – charakteristika, predvaha. Kontrola formálnej správnosti účtovných zápisov – charakteristika. Inventúra a inventarizácia.
C: Na základe modelového zadania vykonať inventúru vo fiktívnej firme.
13.     P: Účtovná uzávierka – definícia. Prípravné práce pred uzatváraním účtovných kníh. Vyčíslenie výsledku hospodárenia na konci účtovného obdobia pred zdanením (aj čiastkové výsledky hospodárenia), transformácia na základ dane, vyčíslenie výsledku hospodárenia po zdanení. Uzatváranie účtovných kníh. Účtovná závierka – charakteristika, všeobecné náležitosti, ciele. Definícia a štruktúra výkazov účtovnej závierky, poznámky k účtovnej závierke. Druhy účtovnej závierky a audit. Účtovné zásady.
C: Vyplnenie modelových výkazov (Súvaha, Výkaz ziskov a strát a Poznámok) na stránke finančnej správy.
Odporúčaná literatúra:
Andrejovská, A., Tušan. R., Konečná, V.:  2019: Základy podvojného účtovníctva I. Elfa, Košice, 2019, 148 s. ISBN 978-80-8086-277-0
Účebné texty v Moodle.
Cenigová, A. 2021: Podvojné účtovníctvo podnikateľov. Praktická príručka, 13. aktualizované a doplnené vydanie, 656 s., CENIGA, SRO Bratislava, ISBN: 978-80-973274-0-8.
Aktuálne platné zákony týkajúce sa účtovníctva podľa rozhodnutia garanta ako napr.:
Zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov
Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.
Opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.
Opatrenie MF SR č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.
Odporúčané voliteľné súčasti programu:
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu: slovenský
Poznámky:
Hodnotenie predmetov:
Celkový počet hodnotených študentov: 328
  A B C D E FX  
  10% 10% 22% 26% 19% 13%  
Zabezpečuje:
doc. Ing. Alena Andrejovská, PhD.
Dátum poslednej zmeny: 31.08.2023
Schválil: osoba/osoby zodpovedné za študijný program