INFORMAČNÝ LIST PREDMETU
Vysoká škola: Technická univerzita v Košiciach
Fakulta: Ekonomická fakulta
Pracovisko: Katedra financií
Kód predmetu: 2401281 Názov predmetu: Účtovníctvo II.
Druh, rozsah a metóda vzdelávacích činností:
Forma výučby: Prednáška, Cvičenie numerické
Odporúčaný rozsah výučby (v hodinách):
Denná forma štúdia (hodiny za týždeň): 2,2
Externá forma štúdia (hodiny za semester): LS 26,26
Metóda štúdia:
Počet kreditov: 4
Odporúčaný semester štúdia: LS
Odporúčaný semester Študijný program Stupeň štúdia Metóda štúdia
2.rok LS Financie, bankovníctvo a investovanie (FBI_Bc_D_sk)
Financie, bankovníctvo a investovanie (FBI_Bc_E_sk)
1.
1.
Prezenčná
Prezenčná
Stupeň štúdia:
Podmieňujúce predmety:
Podmienky na absolvovanie predmetu:
Spôsob hodnotenia a skončenia štúdia predmetu: Zápočet a skúška
Priebežné hodnotenie (PH): Študent prospeje v PH a získa zápočet, keď splní podmienku získať min. 13% z 25%.
2x písomný test pozostávajúci z 40 samostatných účtovných prípadov, spolu za 20%, 5% práca so softvérom Kros Omega. Celkovo zápočet za 25%.
Na úspešné zvládnutie zápočtu je potrebný minimálny počet 13%
Záverečné hodnotenie (ZH): Študent prospeje v ZH a úspešne vykoná skúšku, keď splní podmienku získať min. 38% z 75%.
písomný test za 75%. Študenti musia získať min. 38%. Na získanie hodnotenia A je potrebné získať najmenej 91%, na získanie hodnotenia B najmenej 81%, na hodnotenie C najmenej 71%, na hodnotenie D najmenej 61% a na hodnotenie E najmenej 51% v súčte spolu s hodnotením zápočtu. Kredity nebudú udelené študentovi, ktorý získa zo zápočtu 12% a menej alebo zo skúšky 37% a menej.
Celkové hodnotenie: CH je suma hodnotení získaných študentom za hodnotené obdobie. Celkový výsledok sa stanoví v súlade s vnútornými predpismi TUKE. (študijný poriadok, vnútorný predpis zásady doktorandského štúdia)
Výsledky vzdelávania:
Účtovníctvo II. nadväzuje na predmet Účtovníctvo I., ktorého kľúčovou úlohou bolo pochopenie základného pojmového aparátu, ktorý sprevádza študenta aj v tomto nadväzujúcom predmete. Cieľom predmetu Účtovníctvo II. je prehĺbenie vedomostí a zručností v oblasti účtovníctva, rozvíjanie analytického logického myslenia umožňujúceho riešiť zložitejšie účtovné prípady z hľadiska ich zachytenia v účtovníctve. Rozšírenie praktických zručností študenta vo vedení podvojného účtovníctva účtovaním a prácou v účtovnom softvéri. Hlavnými témami prednášok je účtovanie o dlhodobom majetku, finančných účtoch, zásobách, zúčtovacích vzťahoch, kapitálových účtoch a dlhodobých záväzkoch. Účtovanie o nákladoch a výnosoch, zisťovanie výsledku hospodárenia, transformácia na základ dane. Zostavenie účtovnej závierky. Teória sa prelína s praktickými príkladmi a prípadovými štúdiami na cvičeniach.

Študent nadobudne vedomosti (i) o účtovaní všetkých účtovných prípadov vyskytujúcich sa v účtovníctve podnikateľských subjektov, ako sú nakupovanie, vyradzovanie z majetku, odpisovanie, spotreba, výroba, predaj, účtovanie pohľadávok a záväzkov z obchodného styku, voči zamestnancom, daňových záväzkov a pohľadávok, účtovanie cenných papierov, účtovanie zahraničnej meny, účtovanie rezerv, opravných položiek, vlastného imania, účtovanie vzniknutých nákladov a výnosov, účtovanie príjmov a výdavkov v hotovosti aj bezhotovostne podľa platnej národnej účtovnej legislatívy.
Študent si rozšíri slovnú zásobu o odbornú terminológiu z oblasti účtovníctva.
Študent bude poznať náležitosti účtovných dokladov a vedieť čítať účtovné doklady.
Poznať postup účtovnej uzávierky, vedieť zaúčtovať všetky uzávierkové operácie, vypočítať a zaúčtovať výsledok hospodárenia.
Poznať prepojenosť účtovného a daňového systému v účtovnej jednotke.
Teória sa prelína s príkladmi z praxe a prípadovými štúdiami, na základe čoho študent nadobudne tieto zručnosti (ii):
Vie zaúčtovať akýkoľvek účtovný prípad vyskytujúci sa v praxi podnikateľského subjektu.
Vie zostaviť výkazy účtovnej závierky, vie ich čítať.
Transformovať výsledok hospodárenia na základ dane z príjmov, vypočítať daň z príjmov účtovnej jednotky.
Študent je schopný logicky postupovať pri analýze účtovných prípadov vyskytujúcich sa v praxi a zachytiť ich v účtovníctve, správne zaevidovať. Dokáže správne pochopiť text opisujúci účtovný prípad, porozumie jeho obsahu z účtovného hľadiska, vie zvoliť správne účty, na ktorých sa zaúčtuje.
Riešením prípadových štúdií (praktických príkladov v účtovných jednotkách) si študent rozvíja prácu v skupine, osvojí si pocit zodpovednosti za seba a spoluzodpovednosť za prácu v skupine, vie organizovať, plánovať, hodnotiť svoju vlastnú prácu a rešpektovať prácu druhých, učí sa sebareflexii. Vie zrozumiteľne a jasne vyjadrovať svoje názory a argumenty. Vie spolupracovať s inými ľuďmi, získavať od nich poznatky a odovzdávať im vlastné.
Je schopný samostatným štúdiom získavať a vyhľadávať nové informácie (najmä z oblasti legislatívy a ostatných odborných publikácií) vedúce k vyriešenie problému, s ktorým sa v praxi stretnú. Vie vyhodnotiť význam rôznorodých informácií, vytriediť ich a použiť len tie, ktoré sú pre neho užitočné.
Študent dokáže samostatne pracovať v príslušnom účtovnom softvéri, určenom na automatizované spracovanie účtovníctva, vie využívať rôzne zabudované funkcie.
Kompetentnosti (iii): Na základe získaných vedomostí a zručností bude kompetentný správne sa rozhodnúť pri riešení účtovnej problematiky v praxi.
Vyjadrovať sa správnou účtovnou terminológiou.
Rozumieť účtovným informáciám.
Spojením vedomostí z ďalších súvisiacich predmetov pracovať v tíme na ekonomickom oddelení alebo účtovnom oddelení podnikateľského subjektu.

V predmete sú využívané klasické aj alternatívne vyučovacie metódy. Motivačnými metódami sú: rozhovor/rozprávanie, nastolenie problému, výmena názorov, prípadové štúdie s príkladmi z praxe, sebahodnotenie študentov. Expozičnými a fixačnými metódami sú klasická a interaktívna prednáška, výklad, opakovanie,  upevňovanie a precvičovanie učiva, diskusia na cvičeniach, písomné opakovanie (test, písomka). Vyučovacie metódy na cvičeniach sú zamerané na získanie, podporu a rozvoj zručností a kompetentností. Doplnené sú o metódy samostatnej práce študenta (samoštúdium, samostatné riešenie obdobných prípadových štúdií, príkladov).
Stručná osnova predmetu:
1. P: Obstaranie dlhodobého majetku.
C: Účtovanie účtovných prípadov týkajúcich sa obstarania dlhodobého majetku, na seba nadväzujúcich. Účtovanie vybraných účtovných prípadov aj v účtovnom softvéri.
2. P:Odpisovanie a vyradzovanie dlhodobého majetku.
C: Účtovanie účtovných prípadov týkajúcich sa odpisovania a vyradzovania dlhodobého majetku. Účtovanie vybraných účtovných prípadov aj v účtovnom softvéri.
3. P: Účtovanie peňažných prostriedkov, cenín, krátkodobého finančného majetku, bankových úverov.
C: Účtovanie účtovných prípadov týkajúcich sa peňažných prostriedkov, cenín, krátkodobého finančného majetku, bankových úverov. Účtovanie vybraných účtovných prípadov aj v účtovnom softvéri, postupná tvorba uceleného príkladu - účtovanie vo vytvorenej účtovnej jednotke (firme).
4. P:  Oceňovanie zásob, spôsoby účtovania zásob. Účtovanie nakupovaných zásob.
C: Účtovanie účtovných prípadov týkajúcich sa nakupovaných zásob. Postupné dopĺňanie vybraných účtovných prípadov v účtovnom softvéri.
5. P: Účtovanie zásob vlastnej výroby.
C: Účtovanie účtovných prípadov týkajúcich sa zásob vlastnej výroby, na seba nadväzujúcich.
6. P: Účtovanie záväzkov a pohľadávok z obchodného styku.
C: Účtovanie záväzkov a pohľadávok z obchodného styku, na seba nadväzujúce účtovné prípady. Postupné dopĺňanie vybraných účtovných prípadov v účtovnom softvéri.
7. P: Zúčtovanie so zamestnancami a orgánmi sociálneho zabezpečenia a zdravotného poistenia.
C: Účtovanie účtovných prípadov týkajúcich sa zúčtovania so zamestnancami a orgánmi sociálneho zabezpečenia a zdravotného poistenia.
8. P: Účtovanie daní a dotácií, účtovanie časového rozlíšenia.
C: Účtovanie účtovných prípadov týkajúcich sa daní a dotácií, účtovanie časového rozlíšenia. Účtovanie vybraných účtovných prípadov v účtovnom softvéri.
9. P: Účtovanie o vlastnom imaní, založení spoločnosti.
C: Účtovanie účtovných prípadov týkajúcich sa vlastného imania, založenia spoločnosti.
10. P: Účtovanie dlhodobých záväzkov.
C: Účtovanie účtovných prípadov týkajúcich sa dlhodobých záväzkov.
11. P: Účtovanie opravných položiek a rezerv.
C: Účtovanie účtovných prípadov týkajúcich sa opravných položiek a rezerv.
12. P: Účtovanie nákladov a výnosov, vyčíslenie výsledku hospodárenia.
C: Účtovanie účtovných prípadov týkajúcich sa nákladov a výnosov, vyčíslenie výsledku hospodárenia. Transformácia výsledku hospodárenia na základ dane, zostavovanie výkazov účtovnej závierky.
13. P: Transformácia výsledku hospodárenia na základ dane, zostavovanie výkazov účtovnej závierky.
C: Písomný test a zadanie v účtovnom softvéri.

Odporúčaná literatúra:
1.       Hudáková Stašová, L. 2020: Účtovníctvo II., Zbierka príkladov. Ekonomická fakulta TU, Košice
2.      Hudáková Stašová, L. 2018: Účtovníctvo podnikateľských subjektov. Elfa, Košice
3.      Cenigová, A. 2021: Podvojné účtovníctvo podnikateľov. Praktická príručka, CENIGA, s.r.o. Bratislava
4.     Juhászová, Z.,  Máziková, K., Pakšiová, R., Kadlečíková, O. 2022: Účtovníctvo. Wolters Kluwer
5.     Sklenka, M., Šlosárová, A., Hornická, R., Blahušiaková, M. 2019: Účtovníctvo podnikateľských subjektov II., Wolters Kluwer
6.     Saxunová, D. 2019: Financial Statements for the Needs Of Managers, Wolters Kluwer
7.      Mackenzie,  B., Coetsee, D., Colyvas, B., et al. Wiley IFRS 2012: Interpretation and Application of International Financial Reporting Standards. New Jersey. ISBN 978-0-470-92399-3
8.      Oxford dictionary of accounting, Oxford University Press, 2010
9.      Evans, V., Dooley, J. 2012: Career Paths Accounting SB, Express Publishing
10.    Zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov
11.    Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
12.    Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.
13.    Opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.
14.    Opatrenie MF SR č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.
Odporúčané voliteľné súčasti programu:
Alternatívnou cestou získania časti alokovaného bodového hodnotenia je vypracovanie samostatných prác zo zadaní, prípadových štúdií, komplexných účtovných príkladov a ich prezentácia.
Jazyk, ktorého znalosť je potrebná na absolvovanie predmetu: slovenský
Poznámky:
Hodnotenie predmetov:
Celkový počet hodnotených študentov: 3197
  A B C D E FX  
  12% 16% 17% 19% 20% 16%  
Zabezpečuje:
Ing. Lenka Hudáková Stašová, PhD.
doc. Ing. Alena Andrejovská, PhD.
Dátum poslednej zmeny: 31.08.2023
Schválil: osoba/osoby zodpovedné za študijný program